Treninzi, grupe i plan rada
Ko može da se upiše u našu online školu šaha? Našu školu šaha mogu pohađati svi zainteresovani, bez obzira na uzrast ili predznanje. Prilikom upisa, potrebno je popuniti kratak formular sa osnovnim podacima. Za maloletne polaznike formular popunjava roditelj ili staratelj. Upis novih učenika je otvoren tokom cele godine.
Treninzi se održavaju u malim grupama od 5 i više polaznika, raspoređenim prema nivou znanja:
-
Početni nivo - za decu i polaznike koji se prvi put susreću sa šahom.
-
Napredni nivo - za učenike koji već aktivno igraju online ili za tablom, članove klubova i ljubitelje šaha.
Individualni treninzi
Za igrače višeg i majstorskog nivoa (rejting 2200+), nudimo privatne individualne časove. Ipak, glavni fokus našeg kluba je rad sa početnicima i naprednim igračima do FIDE rejtinga 2100.

Šta obuhvata jedan šahovski trening?
Trening šaha kod nas sastoji se iz dva dela: teorijske i praktične nastave. Prvi deo časa je posvećen učenju zanimljivih šahovskih lekcija koje trener prezentuje prema planu i programu rada. U drugom delu časa, polaznici primenjuju naučeno kroz međusobnu igru i rešavanje zadataka.
Gde se treninzi održavaju? Grupni online časovi se odvijaju putem platformi Skype, Teams, ili VooV Meeting, dok se praktični deo (igra i vežbanje) odvija na šahovskim serverima lichess.org i chess.com. Za potrebe treninga kreirani su klupski nalozi koji su dostupni članovima naše škole šaha. Polaznici će kreirati svoje naloge na ovim platformama i zatim se pridružiti našem klubu putem sledećih linkova: www.lichess.org/team/benko-chess i www.chess.com/club/benko-chess.

Nivoi treninga i kako šah utiče na razvoj deteta?
Početni nivo traje oko 3 do 4 meseca. Tokom tog perioda, polaznici stiču osnovno znanje o šahu i razvijaju ključne veštine potrebne za dalji napredak. Posebnu pažnju posvećujemo početnicima kako bi savladali šah na najbolji mogući način.
Nakon toga, učenici prelaze na napredni nivo, koji traje znatno duže i predstavlja najuzbudljiviju fazu u šahovskom razvoju. Srednji i napredni nivo su u stvari spojeni u jednu celinu. Na ovom nivou, polaznici usavršavaju svoje veštine, aktivno učestvuju na turnirima i imaju priliku da postižu zapažene rezultate.
Zašto je šah važan za razvoj deteta? Kroz teoriju, praksu, igru i zabavu, deca razvijaju niz korisnih veština koje mogu primenjivati i u školi i u svakodnevnom životu. Šah podstiče: logičko razmišljanje, matemetički proračun, prostorono razumevanje, geometriju, kreativnost, maštu, psihološku stabilnost, samopouzdanje, memorijsko pamćenje i koncentraciju. Pored toga, takmičenja u šahu razvijaju sportsku borbenost i želju za napredovanjem – osobine koje decu prate i izvan šahovske table.
Šah unapređuje intelektualni razvoj deteta.

Dodatne aktivnosti u školi šaha
Pored redovnih treninga, naša škola šaha organizuje brojne dodatne aktivnosti koje obogaćuju šahovsko iskustvo i podstiču kreativnost dece, a to su: Dečiji turniri, prijateljski mečevi sa drugim klubovima, simultanke sa šahovskim majstorima, igranje podvrsta šaha i drugih misaonih igara, kreativne šahovske radionice, online takmičenja, itd. Nakon određenog perioda, polaznici će biti osposobljeni da učestvuju i na zvaničnim takmičenjima, u organizaciji osnovnih škola, šahovskih klubova, šahovskih saveza, itd.
Plan teorijske nastave za početnike - Polaznici će naučiti sva pravila i osnovne principe šahovske igre, ovladati veštinama potrebnim za takmičenja, učiti kroz igru i zabavu, i sve to uz podršku trenera. Dobiće pristup elektronskom udžbeniku za početni nivo.
Podvrste šaha i misaone igre - Deca će imati priliku da upoznaju i igraju zanimljive misaone igre na šahovskoj tabli, koje razvijaju maštu i razmišljanje van okvira klasičnog šaha, a to su: šestougaoni šah, Fišerov šah (Chess960), Jedi-jedi, atomski šah, skraćeni šah, dame, šahovski hipodrom, šahovski lavirint, psi love lisicu, itd.
Kreativne šahovske radionice - Povezivanje umetnosti i šaha kroz igru kao što je crtanje i bojanje šahovskih motiva.

Istorija šaha, tabla i njene kordinate, figure i njihova vrednost, kretanje, šah, mat, pat, rokada, taknuto-maknuto, promocija,
en-pasant, itd.

Tri osnovne faze šahovske igre: otvaranje, središnjica i završnica. Kombinacioni motivi, poziciona igra, ocena pozicije, intuicija,
problem izbora poteza, itd.

Učenje od starih majstora, strategija i taktika, lovački par, pešačka struktura, profilaktika,
žrtva kvaliteta, kritična pozicija,
plan igre, itd.