top of page

Šahovske platforme za trening

  • lichess.org
  • chess.com

Na ovoj stranici možete da isprobate svoje šahovske veštine u rešavanju taktike i u igri protiv kompjutera ili nekog online gosta na PlayChess serveru.

Trenirajte završnice

Trenirajte završnice

Vežbajte razne vrste završnica. Počevši od elementarnih pa do najsloženijih tipova završnica. Slobodno trenirajte sve dok ih   dobro ne savladate.

Syzygy tablebaza

Šahovska otvaranja

Šahovsko otvaranje predstavlja početnu fazu šahovske partije, obuhvatajući prvih 10 do 15 poteza u kojima se figure strateški uvode u igru. Nakon otvaranja, sledi središnjica partije. U zavisnosti od prvih poteza figura, šahovska otvaranja se dele na otvorene, poluotvorene i zatvorene igre.

Cilj otvaranja za oba igrača je da razviju svoje figure, zauzmu centralna polja i zaštite kralja. Beli igrač ima prednost prvog poteza, što mu omogućava da pokuša da stekne početnu prednost.

Za igrače koji nisu upoznati sa teorijom šahovskih otvaranja, korisno je primeniti sledeća „zlatna pravila”:

1. Zauzeti centar table pešacima.
2. Razviti lake figure, prvo skakače, a zatim lovce.
3. Rano obezbediti sigurno mesto za kralja, što se postiže rokadom.
4. Svakom figurom u otvaranju treba igrati, po pravilu samo jednom.
5. Razviti figure tako da maksimalno efikasno kontrolišu šahovska polja.

6. Dama i topovi ulaze u igru obično posle lakih figura i rokade.
7. Pešake treba oprezno pomerati, jer oni ne mogu da se kreću unazad.

Ova pravila nisu apsolutna i postoje brojni izuzeci.

Pretraživač otvaranja

Lichess pretraživač otvaranja

Kako napraviti repertoar otvaranja za bele i crne figure i koje otvaranje izabrati? To je često pitanje svakog šahiste koji s vremena na vreme priprema novo otvaranje kako bi iznenadio svog protivnika. Postoji mnogo otvaranja i varijanti koje praktično moramo da naučimo napamet, često prvih deset do petnaest poteza. U nekim otvaranjima treba znati svaki potez tačno, dok u drugima je dovoljno razumeti kako postaviti figure i ideje za igru u toj poziciji.

 

Otvaranja se mogu pretraživati i na sajtu Chess Tempo Openings, može da se sortiraju otvaranja po imenu, po ECO kodovima od A00 do E99, kada kliknete na neko otvaranje tada vam se otvori pozicija tog otvaranja sa bazom partija ispod dijagrama. Naravno, mogu da se gledaju i samo partije iz online baze Chess Tempo Database sa više od 5 miliona partija. Da bi ste pronašli partije iz određenih pozicija, na dijagramu se odigraju potezi da se dođe do željene pozicije, a treba da se štiklira kvadratić gde piše "Position", tada će vam partije u donjem delu biti vidljive.

Zavisno od stila igre šahiste on bira otvaranje koje mu najviše odgovara. Da li će igra biti oštra ili poziciona, da li želimo da se na tabli često pojavljuju taktički motivi i da imamo složene pozicije, ili jednostavno težimo ka završnici i preferiramo pozicionu igru? Sve je to deo vašeg izbora što šah čini zanimljivom igrom sa mnogo mogućnosti.

Šahovska otvaranja
Chess Tempo - Database

Saveti za napredovanje

1) Igrajte puno partija

Brze partije, spore partije, prijateljske ili ozbiljne - igrajte stalno, po mogućstvu protiv protivnika koji su malo jači od vas. Ako je moguće analizirajte partiju nakon što je završite razgovarajući sa protivnikom i upoređujete vaša razmišljanja u vezi te partije. Vrhunski šahovski programi kao što su Fritz, Stockfish, Chess Genius i slični takođe pružaju dobar trening.

2) Čitajte puno šahovskih knjiga
Postoji predivan izbor šahovske literature. Proučavajte otvaranja, središnjice i završnice. Možete proučavati sve tri faze istovremeno prolazeći kroz zbirku partija nekog velikog igrača. Pretplatite se na redovan šahovski časopis i brzo pređite mnoge partije velemajstora kako biste razvili osećaj na način na koji jaki igrači razvijaju svoje figure i pripremaju napade.

3) Usavršavajte vaš repertoar otvaranja
Veoma je važno kako započeti partiju jer vam dobro otvaranje može pomoći da dobijete napadačku poziciju. Nemojte se plašiti "teorije otvaranja", već iskoristite to u svoju korist! Veoma je zabavno videti sisteme koje ste proučavali iz knjiga kod kuće kako se pojavljuju na tabli. Kada se pridružite šahovskom klubu i počnete igrati turnire, uvek zapisujte svoje partije ako je to moguće i gledajte otvaranja koja ste igrali nakon svake partije.

4) Koncentrišite se
Vrhunski šahisti su razvili veliku moć koncentracije, jer znaju da se najneverovatniji detalji mogu skrivati u gotovo svakoj poziciji. Morate uložiti naporan rad računajući razne varijante tokom partije u svojoj glavi. Nemojte biti površni u svom razmišljanju i tretirajte sve svoje protivnike s poštovanjem.

5) Napadajte sa samopouzdanjem
Ako steknete prednost u poziciji, budite hrabri! Čak i ako je Magnus Carlsen vaš protivnik, on ne može spasiti izgubljenu poziciju ako napadate savršeno. Ako dobijete priliku, započnite direktan napad na protivničkog kralja.

  • Bebkovic Petar
  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube
  • TikTok

Copyright © All rights reserved. Benko Chess 2025

bottom of page